Zengin Sonuçlar ve Search Console SSS'leri

Yazar 09 Eylül 2020 Çarşamba

Zengin Sonuçlar ve Search Console SSS'leri

Birkaç hafta önce Web Yöneticisi Konferansı Kısa Konuşmalar serisinin Zengin Sonuçlar ve Search Console hakkındaki yeni bir bölümünü gerçekleştirdik. Konuşma sırasında canlı sohbet yapıldı ve çok sayıda izleyici soru sordu. Elimizden geldiğince tüm soruları yanıtlamaya çalışsak da klavye hızımız yetersiz kaldı. Bu yüzden, gelen soruları bu blog yayınında ele almanın iyi olacağını düşündük.

Videoyu kaçırdıysanız aşağıda izleyebilirsiniz: Google Arama'da arama görünümünüzü optimize etmek için zengin sonuçları kullanmaya nasıl başlayacağınız ve Search Console'u nasıl kullanacağınız anlatılmaktadır.

Bir site yapılandırılmış veriler uyguluyorsa rakiplerine göre daha üst sıralarda mı yer alır?

Yapılandırılmış veriler tek başına genel bir sıralama faktörü değildir. Bununla birlikte, Google'ın sayfanın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Böylece sayfayı alakalı olduğunda göstermemizi ve sayfanın ek arama deneyimleri için uygun hale gelmesini kolaylaştırabilir.

E-ticaret kategori sayfalarında hangi yapılandırılmış verilerin kullanılmasını önerirsiniz?

Ürünleri kategori sayfasında işaretlemenize gerek yoktur, bir Ürün yalnızca sayfadaki birincil öğe olduğunda işaretlenmelidir.

Yapılandırılmış verilerime ne kadar içerik dahil etmeliyim? Çok fazla olabilir mi?

Sayfalarınızda ne kadar yapılandırılmış veri uygulayabileceğiniz konusunda bir sınır yoktur ancak genel yönergelere uyduğunuzdan emin olun. Örneğin, işaretleme her zaman kullanıcılar tarafından görülebilecek ve sayfanın ana içeriğinin temsil edecek şekilde olmalıdır.

SSS tıklamaları ve gösterimleri tam olarak neye dayanır?

Sık Sorulan Sorular (SSS) sayfası belirli bir konuyla ilgili soruların ve yanıtların bir listesini içerir. Düzgün biçimde işaretlenmiş SSS sayfaları Arama'da zengin bir sonuca ve Google Asistan'da bir Action'a uygun olabilir. Bu da sitenizin doğru kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olabilir. Bu zengin sonuçlar, kullanıcıların soruların yanıtlarını içeren snippet'ler de dahil olmak üzere belirli soruların yanıtlarını genişletmesine veya daralmasına olanak tanır. Kullanıcıların Arama sonuçlarında böyle bir sonuç her göründüğünde Search Console'da gösterim olarak sayılır ve kullanıcılar web sitesini ziyaret etmek için bu sonucu tıkladıklarında bu bir tıklama olarak değerlendirilir. Arama sonucunu genişletmek veya daraltmak için yapılan tıklamalar kullanıcıyı web sitesine yönlendirmediği için Search Console'da tıklama olarak sayılmaz. SSS zengin sonuçlarınızın gösterimlerini ve tıklamalarını Arama Performansı raporundaki "Arama görünümü" sekmesini kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Google, yorum ana makine sitesi tarafından yapılan yorumlar için zengin sonuçlar gösterir mi?

Yorumlar işletme ya da içerik sağlayıcı tarafından yazılmamalı veya sağlanmamalıdır. Yorum snippet'leri yönergelerimize göre: “Puanların kaynağı doğrudan kullanıcılar olmalıdır” - işletmenin kendisi tarafından yazılan yorumların yayınlanması yönergelere aykırıdır ve Manuel İşlemi tetikleyebilir.

Google tarafından kullanılmayan şema türleri var, neden biz bunları kullanmalıyız?

Google çeşitli şema türlerini destekler ama diğer arama motorları zengin sonuçları ortaya çıkarmak için farklı türler kullanabilir ve bu yüzden bunları uygulamak isteyebilirsiniz.

Daha önceleri Arama'da görünen zengin sonuçlar neden bazen görünmüyor?

Google algoritması, aralarında arama geçmişi, konum ve cihaz türünün de bulunduğu birçok değişkene bağlı olarak, arama sonuçlarını her kullanıcı için en iyi arama deneyimi olduğunu düşündüğü şeyi oluşturacak şekilde uyarlar. Bazı durumlarda, bir özelliğin bir başkasından daha uygun olduğunu, hatta en iyisinin basit mavi bir bağlantı olduğunu belirleyebilir. Zengin Sonuçlar Durum raporunu kontrol edin. Geçerli öğelerin sayısında bir düşüş veya hatalarda ani bir artış görmüyorsanız uygulamanız iyi durumda olmalıdır.

Dinamik olarak oluşturulan yapılandırılmış verilerimi nasıl doğrulayabilirim?

Yapılandırılmış veriler uygulamanızı kontrol etmenin en güvenli yolu Search Console'da URL'yi incelemektir. Bu, belirli bir sayfanın Google'ın dizinine eklenen sürümü hakkında bilgi sağlar. Bir sonuca varmak için herkese açık olan Zengin Sonuçlar Testi aracını da kullanabilirsiniz. Bu araçlarla kontrol ettiğinizde yapılandırılmış verileri görmüyorsanız işaretlemeniz geçerli değildir.

Yapılandırılmış verileri WordPress'e nasıl ekleyebilirim?

Yapılandırılmış verileri eklemenize yardımcı olabilecek çeşitli WordPress eklentileri vardır. Ayrıca tema ayarlarınızı kontrol edin, bazı işaretleme türlerini destekliyor olabilir.

Yapılandırılmış Veri Test Aracı'nın kullanımdan kaldırılmasıyla Zengin Sonuçlar Testi, Google Arama tarafından desteklenmeyen yapılandırılmış verileri destekleyecek mi?

Zengin Sonuçlar Testi Google Arama'da zengin sonucu tetikleyen tüm yapılandırılmış verileri destekler ve Google daha yapılandırılmış veri türleri için yeni deneyimler oluşturdukça bu teste onlar için de destek ekleyeceğiz. Yapılandırılmış Veri Test Aracı'nı kullanımdan kaldırmaya hazırlanırken, genel bir aracın Google dışında nasıl desteklenebileceğini araştırıyor olacağız.

Bizi İzlemeye Devam Edin

Önceki kısa konuşmalarımızı kaçırdıysanız Web Yöneticisi Konferansı Kısa Konuşma oynatma lisesini kontrol edin. Ayrıca daha fazla videoya ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olduğunuzdan emin olun. Her bölümde canlı sohbete ve Soru-Cevap oturumuna katılmak için YouTube'daki premier'leri izlemenizi öneririz.

Topma 596 Defa Okundu Eklenme Tarihi : 09 Eylül 2020 Çarşamba 00:00
Erkan ÇAĞLAR

Tasarımcı Programcı, Kendi çapında herşey işte .

www.erkancaglar.com.tr
Üste Git